Allainz Logo

Round 13-2011/2012

London/SE Cross League 13

Round 13 of the Mosquito London and South East Cyclo Cross League held at Wilmington School, Kent on January 22 and promoted by Team Darenth.

Gallery 1 : Gallery 2 : Video : Reports

Seniors
1 12   Darren Barclay   Arctic RC     56.06
2 33   Matthew Webber   London Phoenix     56.11
3 17   Sylvan Garde   LaFuga Sigma Sport     56.59
4 2   Ciaran O’Grady   Team Toachin     57.40
5 9   Jules Birks   VCL     57.41
6 86   Mick Bell   L F B CC    Vet 58.55
7 120   Jack Finch   PM Racing    Jun 58.57
8 41   Paul Sheers   Vicious Velo     59.03
9 220   Kevin Knox   Vicious Velo    Vet 59.06
10 32   Chris Dick    London Phoenix     59.25
11 26   Mark Smith   Crawley Wheelers     6 59.35
12 8 Ben Lewis   FP CC     6 59.32
13 70   John Lyons   GS Invicta    Vet 6 60.05
14 11   Russell Short   London Dynamo     6 60.30
15 27   James Wilson   LaFuga Sigma Sport     6 61.00
16 118   Chris Mc Govern   Sutton CC    Jun 6 61.02
17 28   Dan Braid   LaFuga Sigma Sport     6 61.15
18 6   David Rees   Dulwich Paragon     6 61.30
19 83   Russell Jones  Bixton Cycles    Vet 6 61.49
20 35   Glen Whittington        The Alright Bicycle Company     6 62.25
21 65   Martin O’Grady   Team Toachin    Vet 6 62.37
22 4   Craig Joy   Team Toachin     6 62.38
23 31   Stuart Nissbett   Crawley Wheelers     6 62.40
24 22   Martin Weiss   London Phenix     6 67.43
25 84   Douglas Fox   Crawley Wheelers    Vet 6 62.40
26 112   Liam Cowell   PCA Cyclo Uno    Jun 6 62.43
27 34   Mathew Gray   Melburn     6 67.45
28 45   Nigel Ling   Gemini BC     5 67.48
29 37   Mark Field   Senate Elec     6 63.59
30 42   Tom Underhill   Finsbury Park CC     6 64.02
31 20   Chris Chris Wilkinson   Dulwich Paragon     5
32 Kieran Lawre VC Londres Jun
33 108   Stuart Lockyear   London Phenix    Vet 6 64.18
34 44   Phil Hersey   Eagle RC     6 64.25
35 117   James Wood   Team Darenth    Jun 6 64.30
36 50   Edwin Burton   London Pheonix     5
37 68   Phillip Murrell   Finsbury Park    Vet 6 64.35
38 — Graham Freer Mosquito RT Vet
39 106   Bruce Mackie   LVYCC    Vet 5
40 62   Simon Scarsbrook   Mosquito RT    Vet 6
41 71   Adrian Lyons   GS Invicta    Vet 6
42 21   Kevin Ball   Dulwich Paragon     6
43 76   Glen Hord         6
44 40   Luke Anderson   Wigmore CC     6
45 81   Kevin Carter   London Phenix    Vet 6
46 13   Chris Abott   Rolapal USA     6
47 109   Andy Pollintine   Dulwigh Paragon    Vet 5
48 91   Nigel Langridge   Crawley Wheelers    Vet 6
49 77   Charles Godrington   Dulwich Paragon    Vet 6
50 349   Andreww Snowball   VCL    Vet 6
51 23   Vojech Blazejovsky   Brixton Cycles     5
52 — Andrew Powers Rollapaluza
53 47   Matt Harper   Look Mum No Hands     5
54 25   Kieth Henderson   Condor Cycles     5
55 100   Len Delicaet   London Phenix    Vet 5
56 63   Andy O Reagan   CC Hackney    Vet 5
57 58   John Polak       Vet 5
58 221   Mark Simmonds   Kings North International    Vet 5
59 38   James Drain   Gemini     5
60 225   Wayne Darcy   Vicious Velo    Vet 5
61 7   Rob Milton   Push Cycles     5
62 96   Tony Bartlett   Team Corridori    Vet 5
63 49   Ducan Rimmer   Morden CRC     5
64 93   Shaun Williams   San Fairy Ann    Vet 5
65 320   ?        5
66 1   Richard Mitchelson   Bayeux Cycling Team     5
67 114   Sam North   Team Darenth    Jun 5
68 110   Simon Clarke   GS Avanti    Vet 5
69 56   Paul Wright   VCL    Vet 5
70 104   Steve Blackmore   SEEDS CC    Vet 5
71 24   Peter Bareford   Artic RT     5
72 60   Paul Gibbs    PearsonCC    Vet 5
73 80   Simon Bennett   VC Deal    Vet 5
74 8 Phil Shemmings, Bigfoot CC, Vet       5
75 66   Dave Blackmore   Sutton CC    Vet 5
76 10   Shaun Bayliss   VCL     5
77 116   Jack Priddle    VC Jubilee    Jun 5
78 56   Phil Wright   VCL     5
79 423   Leona Kadir   La Fuga Sigma Sport    Wom 5
80 46   Alex Pettett        5
81 347   Johnathan Maher   Dulwich Paragon    Vet 5
82 69   M Glowinski   VCL    Vet 5
83 111   Bart Walibank   CC Hackney    Jun 5
84 129  Luke kennard   VC Jubilee    5
85 95   Pete Lawrence   Condor Cycles    Vet 5
86 52   Stephen Brown   Team Darenth    Vet 5
87 16   David smith   VCL     5
88 87   Rob Ledger   Condor Cycles    Vet 5
89 64   Roger Flury   Team Darenth    Vet
90 73   Greg Conti   Mosqiuto Bikes    Vet 5
91 139   Astrid Wingler   London Phenix    Wom 5
92 92   Matt Levett   Brixton Cycles    Vet 5
93 224   David Bishop   Wigmore CC    Vet 5
94 105   Alex Tyrell       Vet 5
95 212   Paul Atkins       Vet 5
96 72   Colin Robinson   Thanet RC    Vet 5
97 30   Stanley Akinnibi       Vet 5
98 75   John Allen   Redmon CC    Vet 5
99 358   NickBurkitt   Clapham Chasers    Vet 5
100 5   Mike Kangelos   Push Cycles     5
101 107   Vince Tolhurst       Vet 5
102 51   Lanc Mead   Sutton CC    Vet 5
103 3   Barry Willett        5
104 99   ?       Vet 5
105 137   Nicola Wadham   Kingston Wheelers    Wom 5
106 64   Harry Moore   CC Hackney    Vet 5
107 19   Dave Bamford   East London Velo     58
108 355   Peter Stamwr   Addiscombe CC    Vet 5
109 217   Simon Deame   VC Deal    Vet 5
110 53   ?        5
111 94   Phillip Harris   San Fairy Ann    Vet 5
112 103   Lee Rae Byford   Cylceurope    Vet 5
113 138   Tiffany Hore       Wom 5
114 427   Tabitha Rendall   Club Cyclopark    Wom 5
115 18   Matt?   Medway Velo     5
116 226   Paul Buckley   Wigmore CC    Vet 5
117 90   Gee Coxon   Wigmore CC    Vet 5
118 57   Paul Neville   Sutton CC    Vet 5
119 132   Sophie Joy   V C Elan    Wom 4
120 102   Kieth Shorrock       Vet 4
121 421   Sara Ann Nisbett   A3crg SS    Wom 4
122 101   Joe Richardson       Vet 4
123 420   Jo Anne Perry   Deal Tri    Wom 4
124 67   Spencer Harscakar   Bigtoot    Vet 4
125 106   Michael Wood   Wigmore CC    Vet 4
126 36   Peter Calyer   Condor Cycles     4
127 134   Veronica Strila   MedwayVelo    Wom 4
128 115   Jacob Sponner   Thanet RC    Jun 4
129 424   Jane Blackmore       wom 2

Youth
1 90  Calum Anderton   VC Deal   3 laps 30.31
2 88  Thomas Butler   VC Deal   3 30.32
3 99  Jack Marles   VC Jubilee   3 31.12
4 23  Anthony Anderson   Kingston Wheelers  U/14  3 31.55
5 1  Thomas Finch   VCL  U/14 3  32.15
6 97  Sam Titmarsh   Team Darenth   3 32.25
7 93  Liam Earl   Sutton CC   3 32.45
8 80  James Flury   Team Darenth   3 33.00
9 96  Dan Nash   Team Darenth   3 33.10
10 86  Oliver Priddle   VC Jubilee   3 33.28
11 89  Tom Paire   VC Jubilee   3 33.57
12 95  Harrison Combes   HHYCC   3 34.18
13 82  Aden Wadren   Sutton CC   3  34.19
14 91  Joe Sutton   Team Darenth   3 34.33
15 19  Martin Blackman   Sutton CC  U/14 3 34.52
16 21  Freddy Wright   VCL  U/14 3 34.53
17 7  Zak Carum-Haines   VC Jubilee  U/14 3 35.27
18 6  Toby Martin   Team Darenth  U/14 3 35.20
19 94  Jake Gharlton   Thanet CC   3 35.40
20 2  Goerge Finch     U/14 3 36.45
21 28  Louis Suggett   Sutton CC  U/14 3 37.00
22 4  Ned O’Regan   CCH  U/14 3 37.45
23 85  Stanley Nutter   HHYCC   3 37.46
24 20  Harry Clarke   Sutton CC  U/14 3 39.46
25 10  Calum Mackie   LVYCC  U/14 3 39.57
26 18  Scoop Callard   Team Darenth  U/14 3 40.10
27 18  Mathew McGovern   Sutton CC  U/14 3 40.40
28 98  Gretel Warner   WXC World Racing  1st G 3
29 84  Jake Sdwe   HHYCC   3
30 14  Rowan Coombes   HHYCC  U/14 3
31 92  Holly McMahon   Team Darenth  2nd G 3
32 5  ?   CCH  U/14 3
33 25  Charlotte Col Hassion   VCL  1st U/14 G 3
34 15  Tom Hilless   Team Darenth  U/14 3
35 9  Goerge Edmunsun   Thanet Rc  U/14 3
36 8  Oliver Robinson   Thanet Rc  U/14 2
37 24  Tom Neville   Sutton CC  U/14 2
38 27  George Hadley   Wigmore CC  U/14 2
39 3  Ben Wood   Wigmore CC  U/14 2
40 17  Kaidi Awsendi   HHYCC  2nd U/14 G 2
41 26  Oliver Dickson   Thanet Rc  U/14 2
42 13  Autum Charlton   Thanet Rc  3rd U/14 G 2
43 81  Andrew Bradshaw   Sutton CC   2
44 22  Luke Easdown   Wigmore CC  U/14 2

Under 10s
1 1 3  Sion Margrave   Team Darenth
2 19 3 Joseph Blackmore   HHYCC
3 17 3 Luke Ashford   SuttonCC
4 20 3 Caleb Brown   Team Dareth
5 92 3 Dru Dennis   HHYCC
6 14 3 Flynn Robinson   Thanet CC
7 — Daniel Finch VC Deal
8 21 3 Lucas Mean   SuttonCC
9 10 3 Lucas Gallgher   Suttom CC
10 94 3 Seth Ludewick   HHYCC
11 4 3 Megan Anderson   VC Deal  1st G
12 9 3 Charlotte McGreevy   Team Darenth  2nd G
13 7 3 Cameron Coxon   Wigmoore CC
14 29 3 Thomas White
15 8 3 Jack Harradha   Bigfoot
16 3 3 Harry Gregory   CC Hackney
17 23 3 William ?   Team Darenth
18 2 3 Stanley Boryd   CC Hackney
19 18 3 Ben Inell   VC Deal
20 23 3 Jedidiah Pritchard     HHYCC
21 11 2 Alex Glaysher   Sutton CC
22 24 2 Lucas Barclay
23 97 2 Noah Cilchan   Sutton CC
24 15 2 Max Robins   Thanet CC
25 25 2 Kai Barclay     3rd G
27 95 2 Nell Ludewick   HHYCC  4th G
28 22 2 George Hillers   Team Darenth
28 13 2 Mia Willett     5th G
29 6 2 Harry Coxan   Wigmoor CC
30 12 2 Maddie ?     6th G

Under/12s
1 6 4 Luke Mitchie   Team Dareth
2 21 4 Josh Mead   Sutton CC
3 7 4 Nathan Martin   Team Darenth
4 28 4 Arlo Ludewick   HHYCC
5 9 4 Tom Martin   HHYCC
6 15 4 Noah Charlton    ThanetCC
7 5 4 Logan De ?   CC Hackney
8 17 4 Emily Ashwood   Sutton CC  1st G
9 14 4 Tom Tves   Sutton CC
10 13 4 Felix Mackie   LVYCC
11 24 4 George ?   Redhill CC
12 23 4 Kaneem Ap ?   HHYCC  2nd G
13 18 4 Alex Elins   HHYCC
14 29 4 Harry Dawson   HHYCC
15 2 4 Toby Anderton   VC Deal
16 3 4 James Finch
17 26 4 Eddie Davis   HHYCC
18 8 4 Dominic Cook   Sutton CC
19 16 4 Lewis Stickings   Woolwich CC
20 27 4 Shaun Williams   San Fairy Ann
21 68 4 Luke Levett   HHYCC
22 4 4 Louis Byrne   CC Hackney
23 19 4 Amelia Coombes   HHYCC
24 66 3 Torin Henderson
25 89 3 S Winston   Wigmoor CC
26 22 3 Callen Rose   Team Darenth
27 67 3 Sam ?   Team Darenth
28 12 3 Ardwra ?   VGL
29 25 3 Joe Murphy   Team Darenth