Allainz Logo

Round 09

Mosquito London SE Cross League 9 2012/13

Round 9 of the Mosquito Bikes London and South East held at Gunpowder Park, Waltham Abbey, London on November 25. Promoted by London Phoenix.

Pictures postedVideosReports

Seniorsdownload with laps
1 Darren Barclay Arctic Sram s 16 58:34
2 Taylor Johnstone Team De Ver s 29 58:43 0’09”
3 Denis Lisbyd Icknield RC s 1 58:49 0’15”
4 Sylvain Garde Addiscombe s 39 1:00:21 1’47”
5 Andy Waterman vicious velo s 22 1:00:56 2’22”
6 Paul Sheers vicious velo s 23 1:02:30 3’56”
7 Kevin Knox vicious velo v 158 01:04:00 5’26”
8 Jules Birks VCL s 8 1:04:16 5’42”
9 Phil Lenney Team GW8 Activ s 12 1:04:38 6’04”
10 Dan Braid Sigma Sport s 55 1:05:02 6’28”
11 Jon Lyons GS Invicta v 172 1:05:08 6’34”
12 Matt Gator VC Deal s 41 1:05:09 6’35”
13 Liam Earl Sutton CC j 104 1:05:14 6’40”
14 Ben Lewis HGT s 14 1:05:30 6’56”
15 George Higgs Crawley Whls v 183 1:05:34 7’00”
16 Martin O’Grady Team Toachim v 164 1:05:39
17 Ben Paton Amis Velo v 180 1:05:55 7’21”
18 Dougie Fox Crawley Whls v 184 1:06:01 7’27”
19 Jared Spier Lafuga Sigma s 2 1:06:10 7’36”
20 Mark Smith Crawley Whls s 20 1:07:45 9’11”
21 Conor Murphy VC Jubilee j 102 1:09:36 11’02”
22 Will Bridgman  s 21 1:12:10 13’36”
23 Phil Jones Dulwich Paragon v 175 59:03 1 lap
24 Vojyech Blazejovsky Brixton Cycles s 19 59:08 1 lap
25 Jimmy Wilson Ritte Cyclelab s 6 59:11 1 lap
26 Chris McGovern Sutton CC j 103 59:20 1 lap
27 Mike Kangelos Hackney GT s 31 59:36 1 lap
28 Stuart  Nisbett Crawley Whls s 24 59:40 1 lap
29 Glenn Hord  v 210 1:00:00 1 lap
30 William Jones  s 49 1:00:03 1 lap
31 Chris Bulley Shaftesbury CC v 163 1:00:04 1 lap
32 Will Fooks Pretorius Bikes s 44 1:01:22 1 lap
33 John Polak  v 161 1:01:26 1 lap
34 Jon Dennis  s 25 1:01:40 1 lap
35 Ian Blachford VC Meudon s 30 1:01:45 1 lap
36 Philip Murrell Hackney GT v 186 1:01:51 1 lap
37 Peter Link  s 3 1:01:57 1 lap
38 Kevin Carter Hackney GT v 177 1:02:11 1 lap
39 Luke Kennard VC Jubilee j 101 1:02:22 1 lap
40 Barry Hughes Rapha v 216 1:02:23 1 lap
41 Shaun Williams San Fairy Ann v 213 1:02:34 1 lap
42 Kevin Ball Dulwich Paragon s 36 1:02:35 1 lap
43 Ben Whitehead Hackney GT s 42 1:03:01 1 lap
44 Adrian Lyons GS Invicta v 169 1:03:06 1 lap
45 Ian Cleverly Mosquito Bikes v 199 1:03:15 1 lap
46 Konrad Manning Rapha Condor v 196 1:03:39 1 lap
47 A Pettett  s 54 1:03:55 1 lap
48 Gabor Doroghazi Fruit 4 London s 28 1:03:57 1 lap
49 Henry Beaumont Team Corridori s 46 1:04:03 1 lap
50 Jamie Bishop Stortford Tri v 189 1:04:10 1 lap
51 Charles Coddrington Dulwich Paragon v 206 1:04:21 1 lap
52 Graham Freer Hackney GT v 194 1:04:40 1 lap
53 Greg Needham Neon Velo v 215 1:04:46 1 lap
54 Nigel  Langridge Crawley Whls v 190 1:04:49 1 lap
55 Rod Fountain Dirt Magazine v 154 1:04:55 1 lap
56 Rich Buerkner Addiscombe CC s 11 1:05:24 1 lap
57 Kevin Perkins Seeds CC v 205 1:05:29 1 lap
58 David Vaughn Shorter Rochford RT s 10 1:05:49 1 lap
59 Simon Scarsbrook Mosquito Bikes v 176 1:06:04 1 lap
60 Leona  Kadir Cyclelab/Ritte w 132 1:06:41 1 lap
61 James Stephens Hackney GT v 200 1:06:51 1 lap
62 Mark Allen Finchley RT v 166 1:06:56 1 lap
63 Paul Gibbs Pearson CC v 159 1:06:59 1 lap
64 Maurice Brennan Redhill CC s 48 1:07:18 1 lap
65 Jorge Monso London Dynamo s 56 1:07:51 1 lap
66 Andy O’Regan Hackney GT v 152 1:07:56 1 lap
67 Steve Blackmore Seeds CC v 217 1:07:58 1 lap
68 Alan Yule Crawley Whls v 192 1:08:03 1 lap
69 Daniel Plowman ?  s 53 1:08:41 1 lap
70 Alex Robbins Dulwich Paragon s 58 1:08:53 1 lap
71 Bryan Holland North Road CC v 174 1:08:55 1 lap
72 Paul Garman San Fairy Ann v 165 1:09:07 1 lap
73 Danny Watts Crawley Whls s 38 1:09:41 1 lap
74 David Kiely North Road CC v 182 1:09:49 1 lap
75 Tony Bartlett Team Corridori v 212 1:09:59 1 lap
76 Melissa Brand Pretorius Bikes w 140 1:10:11 1 lap
77 Marek Glowinski VCL v 187 1:10:20 1 lap
78 Craig Stevens Ciclos Uno v 197 58:47 2 laps
79 Mark Simmonds Kingsnorth Int. v 211 58:54 2 laps
80 Duncan  Rimmer Morden CRC s 40 59:39 2 laps
81 Neil Irons CC Hackney v 179 1:01:24 2 laps
82 Pete Lawrence Bikescene v 188 1:01:29 2 laps
83 Mark Palmer Thanet RC v 157 1:01:46 2 laps
84 Brian Scarboro Gemini BC v 153 1:01:47 2 laps
85 Federigo Bernasconi  s 34 1:01:59 2 laps
86 Tim Smith Arctic/Sram RT v 208 1:02:15 2 laps
87 Andy Murray Norwood Paragon v 168 1:02:40 2 laps
88 Matt Fuller  s 17 1:02:44 2 laps
89 Roger Flury Team Darenth v 156 1:02:56 2 laps
90 Sophia Joy PM Racing w 135 1:03:42 2 laps
91 Aweg ?? Deli Cyclelab/Ritte w 139 1:03:44 2 laps
92 Matt Harris North Road CC v 218 1:03:58 2 laps
93 Harry Moore CC Hackney v 151 1:04:44 2 laps
94 Peter Douglas Finsbury Pk v 162 1:04:53 2 laps
95 Ed Graefe East London Velo v 221 1:04:58 2 laps
96 Lee Rae-Byford  v 220 1:05:20 2 laps
97 Ketan Bakrania Team Darenth v 181 1:06:05 2 laps
98 Jamie Marshall  v 201 1:06:35 2 laps
99 Martin Konarg Crawley Whls v 191 1:07:40 2 laps
100 Sue McIntyre Flitch Bikes w 138 1:07:54 2 laps
101 Eric Paillet North Road CC v 204 1:08:14 2 laps
102 Phil Harris San Fairy Ann v 173 1:09:16 2 laps
103 Jo-Anne Perry Deal Tri Club w 136 1:09:38 2 laps
104 Peter Ruffhead Arctic/Sram RT v 171 1:09:52 2 laps
105 Dave Dickie Finchley RT v 167 1:10:40 2 laps
106 Carl Fl??y Cyclelab s 57 1:10:51 2 laps
107 Hannah Ormeshier North Road CC w 133 1:11:12 2 laps
108 Tiffany Hore Becontree Whls w 131 58:52 3 laps
109 Andrew O’Sullivan Hertford Armstrong s 51 1:02:37 3 laps
110 Julien McGovern Sutton CC v 178 1:06:43 3 laps
111 Bob Griffiths LVYCC v 185 1:10:29 3 laps
112 Mark Hindley HHYCC v 214 1:10:57 3 laps
113 Gary Grey  v 209 1:11:11 3 laps
114 Hilary Harber Crawley Whls w 134 1:11:40 3 laps
115 Steve Nunn Arctic Sram v 219 1:13:46 3 laps
116 Ian Watson CC London  202 1:00:45 4 laps
DNF Stephen Adams Cycle Premier s 43 44:25
DNF Andrew Snowball VCL s 7 36:11
DNF Dave Blacman Sutton CC v 160 46:02
DNF Chris Dick London Phoenix s 5 33:23
DNF Michael Atkinson North Road CC s 9 34:02
DNF Stephen Brown Team Darenth v 207 36:42
DNF Rob Milton Hackney GT s 32 21:13
DNF Jack Allmand East London Velo s 52 21:36
DNF John McDowall North Road CC v 203 22:12
DNF Jack Finch PM Racing s 37 25:11
DNF Lesnew Stronbow  v 155 26:26
DNF M Van Velzen Deal Tri Club  w 137 30:26
DNF Spencer Harrayne Bigfoot CC v 170 32:14

Youth
1 Dan Tulett U14 Hargroves Cycles 35 30:58:00
2 Anthony Anderson U14 La Fuga Sigma Sport 32 32:45:00 2’16”
3 Matt Clements U16 LVYCC 4 32:55:00 2’26”
4 Calum  Anderton U16 Whyte Bikes 6 33:26:00 3’10”
5 Sam Titmarsh U16 Team Darenth 10 33:57:00 3’48”
6 Thomas Finch U16 VCL 5 34:35:00 4’42”
7 Jake Charlton U16 VC Deal 2 34:49:00 4’53”
8 Zak  Corum-Haines U16 VC Jubilee 13 35:11:00
9 Louis Suggett U16 Sutton CC 12 35:27:00 5’42”
10 Callum Mackie U16 LVYCC 22 35:53:00 6’16”
11 Luke Mitchie U14 Team Darenth 29 37:37:00 8’26”
12 Aiden Wodner U16 Sutton CC 18 37:41:00 8’32”
13 Toby Martin U14 Team Darenth 27 37:48:00 8’34”
14 Martin Blackman U16 Sutton CC 11 28:44:00 1 lap
15 Abi Van Twisk U16g VCL 9 28:47:00 1 lap
16 Joe Sutton U16 Team Darenth 16 29:44:00 1 lap
17 George White U16 Sutton CC 7 29:35:00 1 lap
18 George Finch U14 HHYCC 30 31:01:00 1 lap
19 Matthew McGovern U14 Sutton CC 26 31:34:00 1 lap
20 Jake Callis U16 LVYCC 14 31:50:00 1 lap
21 Holly MacMahon U16g Team Darenth 8 32:18:00 1 lap
22 Ned O’Regan U16 CCH 1 33:01:00 1 lap
23 Jake Sowe U16 HHYCC 21 33:19:00 1 lap
24 Lewis Bulley U16 LVYCC 3 32:40:00 1 lap
25 Arlo Ludewich U14 VCL 33 35:15:00 1 lap
26 Oskar Scarsbrook U16 PPYCC 17 35:58:00 1 lap
27 Louis Byrne U14 CCH 36 36:11:00 1 lap
28 Alix Barthelemy U14g HHYCC 37 36:55:00 1 lap
29 Georg Jenson U14 LVYCC 39 34:19:00 1 lap
30 Callum Bules ? U14 LVYCC 25 38:23:00 1 lap
31 Tom Neville U14 Sutton CC 40 38:32:00 1 lap
32 Nick Brown U16 Welwyn Wheelers 15 39:20 1 lap
33 Emily Ashwood U14g Sutton CC 34 39:37 1 lap
34 Kishan Barrania U14 Team Darenth 38 40:00 1 lap
35 Harry Clarke U16 Sutton CC 20 40:02 1 lap
36 Nathan Martin U14 Team Darenth 28 40:23 1 lap
37 Lexie White U14g LVYCC 31 44:56 1 lap

Under 12s
1 8 Ben Tulett 0:14:28.
2 4 Noah Charlton 0:15:55
3 12 Tom Martin 0:16:13
4 13 Toby Anderton 0:14:31
5 2 Frank Ramsey 0:15:23
6 15 Felix Mackie 0:16:00
7 3 Christian Manzi 0:16:27
8 1 Artie  0:16:37
9 17 Megan McMahon 0:16:51
10 5 Daniel Finch 0:17:14
11 21 Lucy Abbott 0:17:16
12 23 Fred Gill 0:17:28
13 22 Dru Dennis 0:17:30
14 16 Seth Ludewick 0:17:36
15 19 Luke Ashwood 0:17:38
16 11 Lucas Mead 0:17:49
17 7 George Pace 0:15:01
18 14 Megan Anderton 0:15:05
19 9 Lewis Glaysher 0:15:16
20 20 Molly Drew 0:15:27
21 10 Murdo Waite 0:17:11
22 18 Thomas White 0:19:00

Under 10s
1 6 Joseph Blackmore 0:10:56
2 3 Joe Kiely 0:11:50
3 18 Caleb Brown 0:12:35
4 14 Charlotte McGreevy 0:12:53
5 17 Stanley Platts 0:13:13
6 13 Milo Summers 0:13:27
7 12 Hector Hawkins 0:14:05
8 10 Thomas Davies 0:14:09
9 7 Innes Harvey 0:14:33
10 22 Jack Harradine 0:11:12
11 4 Lucas Barclay 0:11:13
12 2 Eli Isaac Charlton 0:11:14
13 8 Alex Glaysher 0:12:02
14 24 Noah Culshaw 0:12:48
15 11 Cameron Still 0:12:56
16 9 Emily Davies 0:13:03
17 19 Nell Ludewick 0:11:54
18 5 Kai Barclay 0:11:58
19 1 Jake Carter 0:12:58
20 15 Jude Mcgreevy 0:13:28
21 20 Joshua White 0:13:30
22 16 Eilidh White 0:13:33
23 21 James Fuller 0:15:01