Allainz Logo

Round 08-2011/2012

London/SE League 8/Sussex League 2

The 8th round of the Mosquito Bikes London/South East and round 2 of the Sussex Cyclo Cross League held on November 13 at Stanmer Park, Brighton and promoted by VC Jubilee and BECC.

Galleries : Video : Report

Seniors
1 33 Matthew Webber London Phoenix S (1) 8 0:58:18
2 18 Sylvain Garde Addiscombe Cc S (2) 8 + 0:01:21
3 20 Ciaran O’grady Team Toachim S (3) 8 + 0:02:26
4 17 Phil Lenney Activ Cycles S (4) 8 + 0:03:00
5 2 Taylor Johnstone Team Dever S (5) 8 + 0:03:02
6 21 Stuart Spies London Dynamo S (6) 8 + 0:03:45
7 104 Jack Finch Vc Deal J (1) 8 + 0:03:58
8 27 Phillip Glowinski Vc Londres S (8) 8 + 0:04:02
9 22 Chris Dick London Phoenix S (9) 8 + 0:04:04
10 103 Chris McGovern Sutton Cycling Club J (2) 8 + 0:04:11
11 8 Simon Bird Dulwich Paragon Cc S (11) 8 + 0:04:16
12 32 Stuart Nisbett Crawley Wheelers S (12) 8 + 0:04:21
13 3 Mark Smith Crawley Wheelers S (13) 8 + 0:04:31
14 38 Dan Braid Sigma Sport S (14) 8 + 0:06:10
15 41 David Rees Dulwich Paragon Cc S (15) 8 + 0:06:12
16 15 Glen Whittington Unattached S (16) 8 + 0:06:22
17 188 Russell Jones London Phoenix V (1) 8 + 0:06:51
18 9 James Wilson La Fuga Sigmasport S (18) 8 + 0:06:54
19 39 Ben Lewis Fpcc S (19) 8 + 0:06:56
20 176 Martin O’Grady Team Toachim V+ (2) 8 + 0:07:06
21 170 Simon Scarsbrook Mosquito Bikes V (3) 8 + 0:07:16
22 23 Hensen Weiss London Phoenix S (22) 8 + 0:07:18
23 205 Phil Murrell Finsbury Park Cc V (4) 8 + 0:07:20
24 11 Gabor Doroghazi Sigma Sport S (24) 8 + 0:07:40
25 197 Andrew Powers Unattached V (5) 8 + 0:07:42
26 199 Andy Seltzer In-Gear Quickvit Trainsharp Rt V (6) 8 + 0:07:45
27 198 George Higgs Crawley Wheelers V (7) 7 + 0:00:13
28 178 Len Delicaet London Phoenix V (8) 7 + 0:00:16
29 184 Jo Burt Kona V (9) 7 + 0:01:08
30 37 Cameron Fraser La Fuga Sigma Sport S (30) 7 + 0:01:09
31 40 Chris Wilkinson Dulwich Paragon Cc S (31) 7 + 0:01:42
32 185 Mark Simmonds Kingsnorth Int V (10) 7 + 0:01:44
33 186 Glenn Hord Team Darenth V (11) 7 + 0:01:46
34 35 Jared Spier La Fuga Sigmasport S (34) 7 + 0:02:25
35 110 Sam Judd Herne Hill Youth Cc J (3) 7 + 0:02:28
36 30 Rob Pelham Lewes Wanderers Cc S (36) 7 + 0:02:29
37 171 Phil Jones Dulwich Paragon Cc V (12) 7 + 0:02:31
38 164 Graham Berridge Pearson Cycles V+ (13) 7 + 0:02:39
39 6 George Thomas Crawley Wheelers S (39) 7 + 0:03:04
40 200 Shaun Williams San Fairy Ann Cc V (14) 7 + 0:03:06
41 24 James Drain Gemini Bc S (41) 7 + 0:03:16
42 204 Graham Freer Mosquito Bikes V (15) 7 + 0:03:21
43 168 Phillip Burnett Mosquito Bikes V (16) 7 + 0:03:27
44 162 Mark Jary Vc Londres V (17) 7 + 0:03:44
45 157 John Pollock Private Member V (18) 7 + 0:04:14
46 202 Stephen Blackmore Seeds Cc V (19) 7 + 0:04:19
47 135 Leona Kadir Sigma Sport W (1) 7 + 0:04:36
48 155 Gareth Williams Unattached V (20) 7 + 0:04:51
49 109 Luke Kennard Vc Jubilee J (4) 7 + 0:04:56
50 4 Richard Mitchelson Bayeux Ct S (50) 7 + 0:04:58
51 175 Barry Harvey Blazing Saddles V (21) 7 + 0:05:02
52 45 Andrew Nippard Pearson Cycles S (52) 7 + 0:05:41
53 158 Colin Robinson Thanet Rc V (22) 7 + 0:05:56
54 16 Jonathan Young The Alright Bicycle Company S (54) 7 + 0:06:01
55 160 Dave Blackman Sutton Cycling Club V (23) 7 + 0:06:07
56 44 Mark Winton Lewes Wanderers Cc S (56) 7 + 0:06:11
57 136 Astrid Wingler London Phoenix W (2) 7 + 0:06:15
58 46 Rory Wilkinson Dulwich Paragon Cc S (58) 7 + 0:06:20
59 19 Steve Brown Unattached S (59) 7 + 0:06:38
60 182 Simon Bennet Vc Deal V (24) 7 + 0:06:52
61 165 Andy Murray Norwood Paragon Cc V+ (25) 7 + 0:06:55
62 100 Jack Priddle Vc Jubilee J (5) 7 + 0:06:59
63 208 Pete Lawrence Southborough Whelers V (26) 7 + 0:07:02
64 163 Tony Bartlett Team Corridori V+ (27) 7 + 0:07:43
65 34 Marty Mccrossan Biobike Rt S (65) 7 + 0:07:47
66 206 Roger Fzury Team Darenth V (28) 7 + 0:07:58
67 209 Carl Wichman Kiwi Cycles V (29) 7 + 0:08:08
68 167 Paul Gibbs Unattached V (30) 7 + 0:08:10
69 211 Rupert Robinson Crawley Wheelers V (31) 7 + 0:08:18
70 174 Andy Parle Preston Park Youth Cc V (32) 7 + 0:08:34
71 12 Anthony Iafrate Unattached V (33) 7 + 0:09:03
72 173 Samuel Ramsey Lewes Wanderers Cc V (34) 7 + 0:09:29
73 25 Kevin James Crawley Wheelers S (73) 6 + 0:00:02
74 210 Brian Ashwood Sutton Cycling Club V (35) 6 + 0:00:17
75 159 Matt Scott Unattached V (36) 6 + 0:00:26
76 31 Nigel Foskett Brighton Mitre S (76) 6 + 0:01:04
77 107 Connor Murphy Vc Jubilee J (6) 6 + 0:01:06
78 14 Duncan Haste Brighton Excelsior S (78) 6 + 0:02:18
79 203 Paul Heffon Unattached V (37) 6 + 0:02:40
80 191 John Kelly Rye Wheelers V+ (38) 6 + 0:02:57
81 190 Lee Rae-Byford Unattached V (39) 6 + 0:03:31
82 172 Ken Knight Unattached V+ (40) 6 + 0:03:53
83 131 Hester Maddock Unattached W (3) 6 + 0:05:21
84 183 Paul Neville Sutton Cycling Club V (41) 6 + 0:06:18
85 192 Richard Nobbs Unattached V+ (42) 6 + 0:07:28
86 43 N Fitzgerald Unattached S (86) 6 + 0:07:53
87 42 Andrew ? Unattached S (87) 6 + 0:07:54
88 161 Julian Mcgovern Sutton Cycling Club V (43) 6 + 0:09:49
89 212 Simon Tottle Festival V (44) 5 + 0:00:04
90 5 Steve Hambling Activ Cycles S (91) 7 Dnf
91 169 Tim Phillips Arctic Premier Rt V (46) 6 Dnf
92 207 Stephen Burgess Lewes Wanderers Cc V+ (45) 5 Dnf
93 201 Greg Blackwell Seeds Cc V (47) 5 Dnf
94 10 Gary Record Vc Deal S (94) 4 Dnf
94 133 Charlotte Lane Activ Cycles W (4) 4 Dnf
96 26 David Smith South Eastern Road Club S (96) 3 Dnf
96 189 Michael Lowry Hrc V (48) 3 Dnf
98 29 Jules Birks Vc Londres S (98) 1 Dnf
99 196 Matthew Levett Cycling Weekly Rt V (49) 0 Dnf

Youth
1 93 Aidan Woolven Sutton Cycling Club Ma (1) 3 0:24:49
2 73 Jake Marley Vc Jubilee Ma (2) 3 + 0:00:08
3 88 Liam Earl Sutton Cycling Club Ma (3) 3 + 0:00:23
4 92 Louis Magnani Hss Ma (4) 3 + 0:00:33
5 78 Oliver Priddle Vc Jubilee Ma (5) 3 + 0:01:19
6 74 Tom Paine Vc Jubilee Ma (6) 3 + 0:01:22
7 82 Luke Bandy Vc Jubilee Ma (7) 3 + 0:01:49
8 36 Zak Corum-Haines Vc Jubilee Mb (1) 3 + 0:01:51
9 83 Spencer Thomas Preston Park Youth Cc Ma (8) 3 + 0:01:59
10 94 Andrew Bradshaw Sutton Cycling Club Ma (9) 3 + 0:02:08
11 46 Thomas Finch Vc Deal Mb (2) 3 + 0:02:19
12 91 James Fzury Team Darenth Ma (10) 3 + 0:02:29
13 51 Martin Blackman Sutton Cycling Club Mb (3) 3 + 0:02:36
14 80 Ollie Moor Vc Jubilee Ma (11) 3 + 0:03:37
15 44 Bailey Stickings Go-Ride Bexley Mb (4) 3 + 0:03:39
16 89 Noah Phillips Vc Londres Ma (12) 3 + 0:03:58
17 84 Daniel Nash Team Darenth Ma (13) 3 + 0:04:00
18 85 Josh Fanner Preston Park Youth Cc Ma (14) 3 + 0:04:01
19 79 Jake Charlton Thanet Rc Ma (15) 3 + 0:04:34
20 42 Toby Martin Team Darenth Mb (5) 3 + 0:04:46
21 95 Gabriel Parle Preston Park Youth Cc Ma (16) 3 + 0:04:57
22 49 Isaac Wright Preston Park Youth Cc Mb (6) 3 + 0:05:58
23 41 Amy Smith Vc Jubilee Fb (1) 3 + 0:06:40
24 50 Matthew Mcgovern Sutton Cycling Club Mb (7) 3 + 0:07:00
25 96 Charlie Clilton-Sutton Herne Hill Youth Cc Ma (17) 3 + 0:07:09
26 77 Kieran Woods Charlotteville Ma (18) 3 + 0:08:21
27 47 Harry Clarke Sutton Cycling Club Mb (8) 3 + 0:08:36
28 52 Thomas Burnett Palmer Park Velo Mb (9) 3 + 0:09:15
29 53 Joe Hill Preston Park Youth Cc Mb (10) 3 + 0:10:50
30 71 Amy Barnes Vc Jubilee Fa (1) 2 + 0:00:17
31 90 Oskar Scarsbrook Preston Park Youth Cc Ma (19) 2 + 0:00:30
32 54 Nicholas Wickens Preston Park Youth Cc Mb (11) 2 + 0:00:45
33 45 Oliver Robinson Thanet Rc Mb (12) 2 + 0:01:10
34 48 James Lindfield Preston Park Youth Cc Mb (13) 2 + 0:10:40

Under 12s
1 12 Luke Mitchie Team Darenth Mc (1) 3 00:12:31
2 17 Tom Martin Herne Hill Youth Cc Mc (2) 3 + 0:00:21
3 18 George Sloan Vc Jubilee Mc (3) 3 + 0:00:48
4 2 Nathan Martin Team Darenth Mc (4) 3 + 0:00:49
5 25 George Sales Redhill Cc Mc (5) 3 + 0:00:50
6 3 Ieuan Woods Charlotteville Mc (6) 3 + 0:01:23
7 20 Emily Ashwood Sutton Cycling Club Fc (1) 3 + 0:01:31
8 19 Tom Ives Sutton Cycling Club Mc (7) 3 + 0:01:33
9 22 Matthew Williams San Fairy Ann Cc Mc (8) 3 + 0:01:38
10 26 Bradley Burke Preston Park Youth Cc Mc (9) 3 + 0:02:04
11 7 Noah Charlton Thanet Rc Mc (10) 3 + 0:02:16
12 10 Dominic Cook Sutton Cycling Club Mc (11) 3 + 0:02:23
13 15 James Finch Vc Deal Mc (12) 3 + 0:03:35
14 27 Michael Wickens Preston Park Youth Cc Mc (13) 3 + 0:05:21
15 8 Elliot Ball Thanet Rc Mc (14) 3 + 0:05:23
16 1 Jamal Zahiri Vc Jubilee Mc (15) 2 + 0:05:30
17 24 Felix Scott Unattached Mc (16) 0 Dnf

Under 10s
1 23 Joseph Blackmore Herne Hill Youth Cc Md (1) 2 0:07:41
2 27 Luke Ashwood Sutton Cycling Club Md (2) 2 + 0:00:09
3 17 Daniel Finch Vc Deal Md (3) 2 + 0:00:37
4 3 Flyn Robinson Thanet Rc Md (4) 2 + 0:00:48
5 26 Rahul Fortescue Talwar Preston Park Youth Cc Md (5) 2 + 0:00:52
6 31 Rory Burke Preston Park Youth Cc Md (6) 2 + 0:01:34
7 1 Alex Harvey Vc Jubilee Me (1) 2 + 0:01:38
8 20 Charlotte Mcgregory Team Darenth Fd (1) 2 + 0:01:40
9 28 Nathaniel Dudman Unattached Md (7) 2 + 0:01:45
10 22 Lewis Glaysher Sutton Cycling Club Md (8) 2 + 0:02:04
11 30 Cam Roweth Unattached Md (9) 2 + 0:02:24
12 6 Eli Charlton Thanet Rc Me (2) 2 + 0:02:52
13 21 Lewis Glaysher Sutton Cycling Club Md (10) 2 + 0:03:30
14 10 Alex Glaysher Sutton Cycling Club Me (3) 2 + 0:04:05
15 16 Imogen Gifford Eastbourne Rovers Cc Fd (2) 2 + 0:04:20
16 11 Noah Culshaw Sutton Cycling Club Me (4) 2 + 0:04:35
17 7 Fynn Buxten Vc Jubilee Me (5) 2 + 0:04:36
18 2 Max Robinson Thanet Rc Me (6) 2 + 0:05:51
19 29 Dexter Scott Unattached Md (11) 2 + 0:07:05
20 25 Archie Sloan Vc Jubilee Md (12) 0 Dnf