Allainz Logo

Round 07

Mosquito London/SE Cross League 7 2012/13

The seventh round of the Mosquito Bikes London and South East inc. round 2 of the Susex League Cyclo Cross League held at Stanmer Park, Brighton on November 4 and promoted by VC Jubilee.

PicturesVideoReports

SeniorsUpdated Nov 11.
1 2 Darren BARCLAY Arctic Premier RT S (1) 7 01:01:11
2 38 Chris DICK London Phoenix S (3) 7 00:02:38
3 104 Sam STEAN Unattached J (1) 7 00:03:23
4 19 Jules BIRKS VC Londres S (5) 7 00:03:42
5 31 Andrew TAYLOR Cravens Energy S (6) 7 00:03:50
6 37 CRAIG JOY Team Toachim S (7) 7 00:03:58
7 44 Dan BRAID Sigma Sport S (8) 7 00:04:03
8 57 Stuart SPIES London Dynamo S (9) 7 00:04:05
9 49 Jack FINCH PM Racing S (10) 7 00:04:47
10 106 Ashley DENNIS Prestige VC J (2) 7 00:04:54
11 10 David ARTHUR Road CC S (12) 7 00:04:59
12 1 Russell SHORT London Dynamo S (13) 7 00:05:14
13 55 Phil LENNEY Team GWB-Activ S (14) 7 00:05:18
14 17 Andrew SNOWBALL VC Londres S (15) 7 00:05:28
15 25 Phil HERSEY Eagle RC S (16) 7 00:05:38
16 36 Ben LEWIS Hackney GT S (17) 7 00:06:15
17 43 James WILSON LA Fuga SigmaSport S (18) 7 00:06:57
18 163 Douglas FOX Crawley Wheelers V+ (1) 7 00:07:06
19 155 Martin O’GRADY Team Toachim V+ (2) 7 00:07:52
20 22 Phillip GLOWINSKI VC Londres S (21) 7 00:08:05
21 30 Steve HAMBLING Team GWB-Activ S (22) 7 00:08:21
22 56 Matthew GATER VC Deal S (23) 7 00:08:29
23 54 Will JONES Unattached S (24) 7 00:08:35
24 42 Stuart NISBETT Crawley Wheelers S (25) 7 00:08:55
25 107 Luke KENNARD VC Jubilee J (3) 7 00:09:01
26 203 Russell JONES Hackney GT V (3) 7 00:09:25
27 200 Glenn HORD Team Darenth V (4) 7 00:09:31
28 192 Nigel LANGRIDGE Crawley Wheelers V (5) 7 00:09:58
29 171 John POLLOCK Unattached V (6) 6 00:00:28
30 48 Kris FOWLER The Tri Store S (32) 6 00:00:32
31 102 Tom PAINE VC Jubilee J (4) 6 00:00:47
32 27 Henry BEAUMONT Team Corridori S (34) 6 00:00:48
33 32 Mike KANGELOS Hackney GT S (35) 6 00:01:13
34 205 Jason WOOD London Dynamo V (7) 6 00:01:15
35 162 George HIGGS Crawley Wheelers V (8) 6 00:01:17
36 180 Len DELICAET London Phoenix V (9) 6 00:01:40
37 8 Nick MILES In Gear Quick Vit S (39) 6 00:01:45
38 103 Connor MURPHY VC Jubilee J (5) 6 00:02:14
39 6 Jono HAMLIN Fruit 4 London S (41) 6 00:02:16
40 151 Andy SELTZER In-Gear Quickvit Trainsharp RT V (10) 6 00:02:40
41 178 Aian YULE Crawley Wheelers V (11) 6 00:02:52
42 189 Jo BURT Road CC V (12) 6 00:02:53
43 164 Rupert ROBINSON Crawley Wheelers V (13) 6 00:02:59
44 50 Oliver PEPPER Kinesis Morvello Project S (46) 6 00:03:03
45 14 Anthony SALMON Unattached S (47) 6 00:03:21
46 174 Simon SCARSBROOK Mosquito Bikes V (14) 6 00:03:31
47 160 Simon BENNETT VC Deal V (15) 6 00:03:45
48 204 Graham FREER Hackney GT V (16) 6 00:03:56
49 159 Kevin PERKINS SEEDS CC V+ (17) 6 00:04:02
50 21 Tom BOWKER Hackney GT S (52) 6 00:04:25
51 12 Richard MITCHELSON Bayeux CT S (53) 6 00:04:29
52 34 Rob MILTON Hackney GT S (54) 6 00:04:37
53 109 James FLURY Team Darenth J (6) 6 00:04:40
54 152 Paul GIBBS Pearson Cycles V+ (18) 6 00:04:51
55 108 Luke BANDY VC Jubilee J (7) 6 00:05:01
56 190 Shaun WILLIAMS San Fairy Ann CC V (19) 6 00:05:25
57 39 Wilf SINCLAIR Pearson Cycles S (59) 6 00:06:02
58 188 John LEMONIUS Unattached V (20) 6 00:06:08
59 193 Mark JARY VC Londres V (21) 6 00:06:27
60 9 Federico BERNASCONI Unattached S (62) 6 00:06:42
61 182 Stephen BLACKMORE SEEDS CC V+ (22) 6 00:06:49
62 3 Kevin JAMES Crawley Wheelers S (64) 6 00:06:57
63 101 Andrew BRADSHAW VC Londres J (8) 6 00:07:16
64 131 Leona KADIR Cyclelab / Ritte W (1) 6 00:07:33
65 194 Simon STOCKLEY Team MK V+ (23) 6 00:07:42
66 156 Phillip BURNETT Mosquito Bikes V (24) 6 00:07:50
67 196 Tony BERLIN Crawley Wheelers V (25) 6 00:08:37
68 15 Tom JOHNSON Unattached S (70) 6 00:09:08
69 199 Tony BARTLETT Team Corridori V+ (26) 6 00:09:24
70 170 John CORDNER Eastbourne Rovers CC V (27) 6 00:09:54
71 28 Tom NOMAS Unattached S (73) 6 00:10:40
72 132 Nicola WHATFORD Crawley Wheelers W (2) 6 00:10:58
73 206 Stephen BURGESS Lewes Wanderers CC V+ (28) 6 00:11:12
74 166 Adam FORD Eastbourne Rovers CC V (29) 6 00:11:33
75 153 Andy MURRAY Norwood Paragon CC V+ (30) 6 00:11:40
76 198 Andy PARLE Preston Park Youth CC V (31) 5 00:00:07
77 41 Andrew NIPPARD Pearson Cycles S (79) 5 00:00:29
78 191 Roger FLURY Darenth V (32) 5 00:00:43
79 53 Drew BARRITT Unattached S (81) 5 00:00:51
80 183 Paw ALKWAD SEEDS CC V+ (33) 5 00:01:10
81 179 Samuel RAMSEY Lewes Wanderers CC V (34) 5 00:01:16
82 16 Leigh HOLDEN Crawley Wheelers S (84) 5 00:01:18
83 47 Danny WATTS Crawley Wheelers S (85) 5 00:01:23
84 29 Stan AKINNIBI Unattached S (86) 5 00:02:37
85 105 Sophia JOY PM Racing W (3) 5 00:03:06
86 154 Laurence BELLAMY Ford CC V (35) 5 00:03:27
87 201 Ian CRAIG VC Etoile V+ (36) 5 00:03:38
88 173 Marek GLOWINSKI VC Londres V+ (37) 5 00:03:40
89 175 Brian SCARBORO Gemini BC V (38) 5 00:03:54
90 23 David SMITH VC Londres S (92) 5 00:04:09
91 45 Simon PARKER Crawley Wheelers S (93) 5 00:04:15
92 137 Tracy CORBETT Rapha Condor W (4) 5 00:04:22
93 168 Paul NEVILLE Sutton Cycling Club V (39) 5 00:04:27
94 187 Martin SUMMERS Herne Hill Youth CC V+ (40) 5 00:04:35
95 157 Dave BLACKMAN Sutton Cycling Club V (41) 5 00:04:42
96 167 Alex BEYFUS Sussex Nomads V (42) 5 00:05:20
97 134 Jo-Anne PERREY Deal Tri Club W (5) 5 00:05:54
98 186 Steve WOOD Pearson Cycles V+ (43) 5 00:06:54
99 136 Peta MCSHARRY London Dynamo W (6) 5 00:06:59
100 184 Lee RAE-BYFORD Unattached V (44) 5 00:07:27
101 7 Tony VICKERS Pearson Cycles S (103) 5 00:10:18
102 197 Nick DWYER Lewes Wanderers CC V (45) 5 00:10:21
103 24 Jay MCNALLY Bespoke V (46) 5 00:10:24
104 135 Jane MCINNES London Dynamo W (7) 5 00:11:08
105 169 Phillip HARRIS San Fairy Ann CC V+ (47) 5 00:12:48
106 177 Greg BLACKWELL Hastings St Leonard V (48) 5 00:14:16
107 46 Seb DONJON Crawley Wheelers S (109) 5 00:15:23
108 176 Matthew HAWKINS Brixton CC V (49) 5 00:15:27
109 51 James WADDINGTON Dulwich Paragon CC S (111) 6 DNF
110 52 Ben UNSWORTH Unattached S (112) 4 DNF
111 158 Stephen BROWN Team Darenth V (50) 3 DNF
112 165 Richard NOBBS Unattached V+ (51) 3 DNF
113 195 Pete LAWRENCE Bike Science / Boardman Elite V (52) 3 DNF
114 20 Gareth JONES Velo Club Moulin S (116) 2 DNF
115 133 Hilary HARBER Crawley Wheelers W (8) 1 DNF
116 161 Geoff NUTTER Herne Hill not so Youth V (53) 1 DNF
117 172 Chris HUGHES GWB / Activ V (54) 1 DNF
118 181 Phil MURRELL Hackney GT V (55) 1 DNF
119 40 Chris REER Pearson Cycles S (121) 0 DNF
120 185 Lance MEAD Sutton Cycling Club V (56) 0 DNF
121 202 Simon CATMUR Unattached V+ (57) 0 DNF

2 11 Sylvain GARDE Addiscombe CC S (2) 7 00:00:38 DSQ *
27 5 Gabor DOROGHAZI Fruit 4 London S (27) 7 00:09:16  DSQ

*Sylvain Garde and Gabor Doroghazi are both disqualified under BC rule 7.2.1 as they were listed on the start list for the National Trophy Round at Ipswich held the same day.

Youth
1 4 Calum ANDERTON Whyte Bikes MA (1) 4 00:36:08
2 2 Zak CORUM-HAINES VC Jubilee MA (2) 4 +01:11
3 30 George JARY VC Londres MA (3) 4 +01:19
4 16 Aidan WOOLVEN Sutton Cycling Club MA (4) 4 +02:16
5 6 Joseph SUTTON Team Darenth MA (5) 4 +02:18
6 23 Harry CLARKE Sutton Cycling Club MA (6) 4 +03:09
7 18 Thomas FINCH VC Londres MA (7) 4 +03:57
8 24 Luke MITCHIE Team Darenth MB (1) 4 +04:06
9 32 Oliver STEAN Unattached MA (8) 4 +04:29
10 3 Oliver PRIDDLE Eastbourne Rovers CC MA (9) 4 +05:12
11 33 Louis SUGGETT Sutton Cycling Club MA (10) 4 +05:29
12 13 Martin BLACKMAN Sutton Cycling Club MA (11) 4 +06:13
13 25 George WHITE Sutton Cycling Club MA (12) 4 +07:08
14 7 Toby MARTIN Team Darenth MB (2) 4 +07:16
15 17 George FINCH Herne Hill Youth CC MB (3) 4 +08:22
16 38 Freddie ARGENT Herne Hill Youth CC MB (4) 4 +08:32
17 26 Jake SOWE Herne Hill Youth CC MA (13) 4 +11:03
18 10 Matthew MCGOVERN Sutton Cycling Club MB (5) 4 +11:12
19 15 Oskar SCARSBROOK Preston Park Youth CC MA (14) 4 +11:19
20 28 Thomas BURNETT VC Londres MB (6) 4 +11:49
21 14 Arlo LUDEWICK VC Londres MB (7) 4 +12:22
22 8 Joshua MEAD Sutton Cycling Club MB (8) 3 +00:30
23 35 Isaac WRIGHT Preston Park Youth CC MB (9) 3 +00:48
24 31 Joe HILL Preston Park Youth CC MB (10) 3 +01:07
25 34 George SALES Redhill CC MB (11) 3 +01:37
26 29 Rachel JARY VC Londres FB (1) 3 +02:04
27 37 Kareen AKINNIBI Herne Hill Youth CC MB (12) 3 +03:41
28 22 Emily ASHWOOD Sutton Cycling Club FB (2) 3 +05:22
29 11 Lulu MCNALLY Unattached FA (1) 3 +07:30
30 1 Harry TIPTON VC Jubilee MB (13) 3 +14:22
31 20 Isaac JOLLEY Southdown Velo MB (14) 2 +01:59
32 27 Stanley NUTTER Herne Hill Youth CC MA (15) 3 DNF
33 5 Noah RIDGEWAY-BROWN Preston Park Youth CC MB (15) 1 DNF
34 9 Holly MACMAHON Team Darenth FA (2) 1 DNF
35 12 Amy SMITH VC Jubilee FA (3) 1 DNF
36 21 Alex JOLLEY Southdown Velo MA (16) 1 DNF
37 36 Thomas NEVILLE Sutton Cycling Club MB (16) 1 DNF

 Under 12s
1 8 NOAH CHARLTON VC Deal MC (1) 4 18:54
2 5 Toby ANDERTON VC Deal MC (2) 4 +01:46
3 10 Thomas IVES Sutton Cycling Club MC (3) 4 +02:28
4 7 Irfan ZAMAN Bigfoot CC MC (4) 4 +03:38
5 1 George SLOAN VC Jubilee MC (5) 4 +04:33
6 15 Luke ASHWOOD Sutton Cycling Club MC (6) 3 +00:09
7 14 Daniel FINCH VC Deal MC (7) 3 +00:21
8 16 Louis HARMAN Herne Hill Youth CC MC (8) 3 +00:37
9 4 Megan ANDERTON VC Deal FC (1) 3 +01:10
10 6 Oliver LYNE Sutton Cycling Club MC (9) 3 +01:37
11 2 Jamal ZAHIRI VC Jubilee MC (10) 3 +01:39
12 11 Megan MACMAHAN Team Darenth FC (2) 3 +01:44
13 13 Seth LUDEWICK Herne Hill Youth CC MC (11) 3 +02:00
14 9 Lucas MEAD Sutton Cycling Club MC (12) 3 +02:02
15 12 Drew DENNIS Herne Hill Youth CC MC (13) 3 +04:36
16 3 James OATES VC Jubilee MC (14) 3 +05:40

Under 10s
1 18 Joseph BLACKMORE Herne Hill Youth CC MD (1) 3 09:55
2 1 Archie SLOAN VC Jubilee MD (2) 3 +00:55
3 19 Henry CORDNER Eastbourne Rovers CC MD (3) 3 +01:13
4 29 Charlotte MCGREEVY Team Darenth FD (1) 3 +01:14
5 33 Rahul FORTESCUE TALWAR Preston Park Youth CC MD (4) 3 +01:25
6 24 Milo SUMMERS Herne Hill Youth CC MD (5) 3 +01:50
7 28 Freddy NEWMAN Preston Park Youth CC MD (6) 3 +01:54
8 16 Hector HAWKINS Herne Hill Youth CC MD (7) 3 +02:00
9 5 Callum BROWN Team Darenth MD (8) 3 +02:02
10 14 Thomas DAVIES Sutton Cycling Club MD (9) 3 +02:46
11 15 Eli CHARLTON Thanet RC MD (10) 3 +02:47
12 2 Alex HARVEY VC Jubilee MD (11) 3 +03:02
13 9 Jude BEATON Charlotteville Rascals MD (12) 3 +03:05
14 10 Lucas BARCLAY Artic Sram MD (13) 3 +03:27
15 7 Rory MCLUSKI VC Jubilee MD (14) 3 +03:30
16 17 Josh BALLINGER Preston Park Youth CC MD (15) 3 +04:14
17 6 Cameron STILL Sutton Cycling Club MD (16) 3 +04:21
18 4 Fynn BUXTON VC Jubilee MD (17) 3 +04:33
19 8 Ferdie PARSON VC Jubilee MD (18) 3 +04:48
20 3 George HARVEY VC Jubilee ME (1) 3 +04:53
21 25 Ben FLATAN Charlotteville MD (19) 3 +05:05
22 21 Dotty MCNALLY Bespoke FD (2) 2 +00:06
23 27 Frank NEWMAN Preston Park Youth CC ME (2) 2 +02:43
24 22 Nell LUDEWICK Herne Hill Youth CC FE (1) 2 +02:44
25 11 Kai BARCLAY Artic Sram ME (3) 2 +02:58
26 20 Milo CORDNER Pedal Power MD (20) 2 +03:51
27 26 Will FLATAN Charlotteville ME (4) 2 +04:21
28 12 Jude WILSON Sutton Cycling Club MD (21) 2 +07:06
29 31 Rosie BEYVIS Sussex Nomads FE (2) 2 +07:15
30 30 Tom BEYVIS Sussex Nomads MD (22) 1 DNF
31 13 Maia WILSON Sutton Cycling Club FD (3) 0 DNF